porcelaine

O plemeni Porcelaine

porcelaine

Druhové zařazení psa : Honiči a barváři
Výška v kohoutku : Pes i fena 56-58 cm
výška 55-58cm až 60 cm jedinci jsou pouštěni do chovu ve Francii a ostatních zemí dle FCI
Hmotnost : 25-28 kg
Země původu : Francie
Doba vzniku plemene : novodobý chov 19. století
Původní využití : Nahánění vysoké zvěře a zajíců
Základní charakteristika : Lovecký pes, vhodný do rodinyDruh srsti, speciální péče

Srst je jednolitě bílá sestávající z velmi krátkých chlupů jemné struktury, na uších však mohou být přítomny oranžově zbarvené odznaky. Nádherná bílá srst byla inspirací pro pojmenování tohoto plemene, která ve francouzštině doslova znamená "porcelán".


Základní charakteristické vlastnosti plemene

Toto plemeno bylo speciálně vyšlechtělo jako lovecký pes pro lov zajíců, spárkaté zvěře ale i divokých prasat. Výhodou tohoto psa je výborný čich, soudružnost ve smečce a také jeho odvaha a důraznost, která neodpadá ani při styku s velkou zvěří. Výborně zvládá práci jak v otevřeném terénu tak i v křovinatých porostech. Kromě toho, že je výborným loveckým psem, který vytrvale a radostně nahání svou kořist, je také příjemným společníkem. Jeho předností je příjemný zvučný hlas, dobře tedy ohlídá Váš majetek.


Celkový vzhled plemene

Porcelaine je ztělesněnou psí elegancí. Podobá se Francouzskému aristokratovi jak vzhledem, tak chováním. Svou velikostí se řadí mezi střední psy. Hlava je štíhlá s jemnými rysy. Čenich tmavě černý, oči také tmavé, inteligentní. Uši má dlouhé se zakroucením dovnitř. Na krku má malý lalok.


Fyzické vlastnosti, pohyb

Tento pes vyžaduje dostatek pohybu, nejlepší variantou je najít pro něj aktivitu, kde naplno využije své lovecké schopnosti. Dostatečný prostor pro procházky a dovádění by měl být samozřejmostí.


Společenská charakteristika

Porcelaine je elegantní, noblesní, povahou živý a přátelský pes, s krásným zvonivě zvučným hlasem. Je také veselým, vytrvalým a nadšeným honičem.


Výchova plemene

U tohoto pejska je třeba počítat s hluboce zakořeněným loveckým pudem a proto je ideální, když si jej pořídí člověk, který pro něj najde takové uplatnění. Jedná se o psa zvyklého žít ve smečce - k dalším členům smečky jsou velmi přátelští. Jejich nezávislá povaha a hlasitý štěkot je určuje jako nepříliš vhodné plemeno do domácnosti. Správnou a důslednou výchovou je můžeme lecčemus naučit. Toto plemeno je veselé, vlídné a inteligentní tudíž si ho zamilujete nejen jako pracovníka, ale také jako milého kamaráda.


Zajímavosti, původ

Původ tohoto plemene je sporný, je zde několik pramenů, které stojí za rozdílnými názory. Podle jednoho z nich přišli do Francie ze Švýcarska, jiné ale toto tvrzení zpochybňuje. Vzájemné ovlivňování psů na francouzsko-švýcarských hranicích je však velmi pravděpodobné. S největší pravděpodobností byli tito psi původně chováni v klášteře v Cluny, který se stejně jako jiné kláštery už od středověku věnoval chovu psů určených pro štvanice. V 18. století bylo toto plemeno ve Francii velmi oblíbeným loveckým psem. Vlivem následující Velké francouzské revoluce a následujících nepokojů však plemeno málem vyhynulo. Za to, že jej známe dodnes vděčíme nadšencům, díky nimž se chov obnovil a plemeno se podařilo rozšířit do té míry, že v roce 1884 mohli býr tito psi pod pojmenováním "psi z porcelánu" uvedeni na výstavě v Paříži. Později plemeno prodělalo ještě několik šlechtitelských zásahů jejichž cílem bylo získat lehčího, elegantnějšího psa s menším lalokem.

převzato z: http://www.svetpejsku.cz

>> nahoru <<